Ozvučení Brejlovce od Kuehna

Mnoho modelářů projevilo přání ozvučit si svého Brejlovce od Kuehna. Model je na ozvučení částečně připravený, v prostoru nádrže je místo pro umístění oválného reproduktoru od firmy Uhlenbrock. Bohužel, toto provedení se neukázalo jako zrovna vhodné, protože tento reproduktor nedokáže kvalitně přenést zvuky generované v dekodérech.

Jako částečné řešení jsem asi před rokem vyzkoušel umístění hranatého dekodéru do prostoru nad motor. Toto řešení se ukázalo jako velmi dobré. Zbývalo jen vyřešit, jak to udělat jednodušší, protože zde bylo nutné částečně upravit původní DPS a musel jsem hodně „drátovat“.

S řešením přišel kolega Martin Holzman. Navrhl novou DPS, která vycházela z mého původního návrhu prostorového rozmístění (popravdě, jinak by to asi stejně nešlo..:-) ).

Navíc, nová DPS je šikovnější. Kromě toho, že už není potřeba zvětšovat prostor pro hranatý dekodér, umí také zvlášť spínat čelní reflektor a koncové červené osvětlení, samozřejmě v závislosti na směru. Dále jsou na desce umístěny kondenzátory k překlenutí krátkých úseků bez napájení, které se používají pouze pro zvuk. Je to z toho důvodu, aby mašina po „přeskočení“ úseku bez napájení znovu a dlouze nestartovala a plynule pokračovala v další jízdě.

To vše ve spojení s dekodérem Zimo MX 648, který má rozhraní PLUX16 a tedy ho do desky stačí už jen nasunout. Dekodér už koupíte s nainstalovaným zvukovým projektem. Zvukové projekty používám dva, jeden pro verzi T478.3 a druhý pro verzi 750. Díky použití „velkého“ dekodéru, má model k dispozici další zvukové i světelné efekty. Kompletní přehled funkcí naleznete zde. Tyto zvukové projekty jsou z dílny Petra Smutka, alias Jacek Model.

Jak to celé vypadá, si můžete prohlédnout na mém kanálu na youtube

Návod na montáž naleznete zde.

Model s tímto ozvučením jsem dlouze zkoušel a testoval a na základě tohoto testování mi Martin s Petrem zvukové projekty ještě trochu opravili. Dekodéry jsou nyní nastavené na pozvolné rozjezdy a dojezdy (o něco rychlejší, než je na videu) a mají oproti videu vyšší maximální rychlost (cca 108 km/h). Také celkový zvuk není tak hlasitý.

Moc se mi líbí, že na rozdíl od jiných projektů, kde je povětšinou slyšet jen zvuk motoru, uslyšíte i zvuky trakčních motorů a co je ještě lepší, lze nastavit citlivost pro např. jízdu výběhem (příklad – loko jede i se zátěží z kopce, nebo třeba brzdí). V tom okamžiku zvuk trakčních motorů není slyšet. Samozřejmostí jsou další doprovodné zvuky, jako houkačky, píšťaly, kompresor (ten se spíná i náhodně), rozpojování spřáhla, brždění a další.

Věřím, že i Vám se ozvučení bude líbit a Váš model tím získá na své hodnotě.

Cena kompletní sady na ozvučení je 2599 Kč.