Vozy Ba a ABa ČSD

Zhruba před rokem jsem objednal tyto dva vozy, ale protože s termíny dodání je to nyní všelijaké, nechal jsem si je „pod pokličkou“ a nebral žádné předobjednávky. Nyní jsou vozy zde.

Model

Jde o výrobek firmy Tillig, kompletně, včetně barvy, potisku. Jako základ posloužily modelu vozu „Schürzenwagen“ v provedení DR/DB.

Předloha

Vozy u nás zůstaly – jak jinak – díky válečným událostem. Byl trošku oříšek sehnat kvalitní dokumentaci, fotografie atp. Vědělo se, že tyto vozy u nás byly, ale podklady mizivé. Nakonec se povedlo mému kamarádovi Jardovi Wagnerovi sehnat a najít fotografie těchto vozů ze skutečného provozu.

Tyto vozy u nás byly v provozovány do 70tých let, tak dlouho po válce se zde udržely díky své robustní konstrukci a kvalitní německé práci a zpracování. Na tratích se objevovaly ve směsi dalších různých vozů před i poválečné konstrukce a tak nebyl problém je vidět v soupravě se „dřeváky“ nebo tehdy moderními Baikami. Jedna fotografie z provozu je i v knize o lokomotivách řady 477.0, tuším druhý díl, z okolí Bratislavy … Jako hnací vozidlo lze použít jakoukoliv páru… 555.0, 555.1, 365.4, 455.2, 377.05… a nebo třeba i T435.

Modely jsou již k dostání a naleznete je na mém e-obchodě, kde najdete i zvýhodněné sety nejen na tyto vozy.

Vůz ABa

Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa Osobní vůz ABa

Vůz Ba

Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba Osobní vůz Ba